آیا می دانید عوامل فتق دیسک کمر چیست ؟

//آیا می دانید عوامل فتق دیسک کمر چیست ؟

آیا می دانید عوامل فتق دیسک کمر چیست ؟

 

محققان می گویند علاوه بر عوامل ارثی که از پدرو مادر به فرزندان انتقال می یابد وبه عبارتی  هدیه ژنتیکی میباشد علل مهم دیگری نیز نقش غیرقابل انکاری در فتق دیسک یا به قول معروف دیسک کمر ایفاء می کنند. شما می توانید با رعایت و عدم انجام برخی موارد به ظاهر ساده ولی بسیار مهم که به آن اشاره خواهیم کرد ،خطر ابتلاء به این بیماری دردناک و شایع را تا 95 درصد کاهش دهید. بعد از ارث عوامل ذیل منجر به بروز فتق دیسک می شود:

شماره 1 – سیگار

از مهم ترین عواملی که روند زوال دیسکها را سریعتر می کند سیگار است . به زبان ساده ، سیگار باعث خشکی و شکنندگی در دیسکها می شود.نتیجه این زوال زودرس دیسکها ، تشدید ساییدگی و آرتروز در ستون فقرات است.

شماره 2 – خم وراست شدن پی درپی

خم و راست شدن پی در پی باعث تشدید ساییدگی و کم شدن مایع ژلاتینی درون دیسکها می شود و در درازمدت اثرات منفی بسیاری به همراه می آورد.

شماره 3 – نشستن های طولانی مدت

نشستن های طولانی و عدم تحرکت باعث افزایش فشار بیش از حد به ستون فقرات شده و به کمر آسیب فراوان می رساند. که این موضوع موجب می‌شود دیسک‌ها به مرور زمان تخریب شده ، آب خود را از دست بدهد و در برابر فشارها و نیروهای وارده تحمل و مقاومت خود را از دست بدهد.

شماره 4 – با حالت خمیده و قوز راه رفتن

بدلیل اینکه دیسک ها به عنوان ضربه گیر عمل می کنند راه رفتن با حالت نادرست و خمیده فشار زیادی بر روی دیسک کمر ایجاد می کند و آنها را از مکان خود جابجا می کند که این امر باعث بیرون زدگی دیسک و فشار بر روی اعصاب و نخاع می شود که درد کمر را به همراه دارد.

شماره 5 – جابجایی و بلند کردن اجسام سنگین وزن

بلند کردن اشیاء سنگین و یا اجسامی که امکان جابجایی آسانی ندارند و یا به اصطلاح عامیانه بدبار و حجیم هستند به نحویکه حالت بدن را در شرایط نامناسب همراه با فشار قرار دهد ، نیز باعث فشار بر دیسک و بیرون زدگی آن میشود که باقی مسئله و عوارض آن را به خوبی می دانید.

شماره 6 – خوابیدن در حالت نامناسب 

در طی استراحت شبانه ، دیسکها مجدد آب درون خود را بازیافته  و به حالت قبلی برمی گردند ، به همین علت وضعیت مناسب خواب شبانه برای بازیافت آب ازدست رفته دیسکها بسیار مهم است. استفاده از تشک طبی مناسب وزن و آناتومی شما کمک شایانی به این امر می کند.

شماره 7 – عدم انجام ورزش

تحرک برای کمر و ستون فقرات بسیار مفید است. ورزش میتواند عضلات کمر، شکم و پا را تقویت و قوی نمایند تا در حین فعالیتهای روزانه به یاری ستون فقرات بشتابند و همراهی کنند. ورزش به حمایت از ستون فقرات کمک کردهو کمر درد را آرام میکنند. همیشه ورزشهای مناسب انجام دهید تا سالم بمانید.

به امید سلامت هر چه بیشتر شما عزیزان.

By | 2018-04-28T01:43:14+04:30 آوریل 27th, 2018|مقالات|3 Comments

About the Author:

3 Comments

 1. Lutragen Cream می 8, 2018 at 2:34 ق.ظ - Reply

  It’s going to be end of mine day, however
  before finish I am reading this enormous piece of writing to improve my experience.

 2. ghanad ژوئن 10, 2018 at 12:27 ق.ظ - Reply

  merc . az matalebetun .vali raayat in mavared ta hududi sakhte.bazam merc

  • Modir ژوئن 14, 2018 at 11:43 ق.ظ - Reply

   با سپاس و امید به سلامتی شما

Leave A Comment